یک. عقرب چیست؟

عقرب ها اعضایی از کلاس عنکبوت ها هستند. این کلاس شامل عنکبوت ها (Aranea)، کنه ها (Acari)، دروگرها (Opiliones)، عنکبوت های شتری (Solifugae)، عقرب های شلاقی (Uropygi) و عنکبوت های شلاقی (Amblypygi) هستند.

عقرب ها را می توان به راحتی از طریق گیره ها یا pincer و همچنین دم نیش دار آن تشخیص داد. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد عقرب ها ساختار شانه مانندی در قسمت زیرین بدن آن است که به نام پکتین شناخته می شود.

دو. عقرب ها معمولا در کجا زندگی می کنند؟

عقرب ها در مناطق گرمسیری و برخی مناطق معتدل در تمام قاره ها به جز قطب جنوب و نیوزلند پراکنده هستند. عقرب‌ها را می‌توان در انواع زیستگاه ها، از بیابان های خشک گرفته تا جنگل های بارانی، از سواحل گرفته تا قله های کوه، از تمام قسمت های مناطق روستایی تا شکاف های دیوار خانه ها در شهرهای بزرگ و کوچک و یا حتی در سنگلاخ های باغچه ها یافت.

سه. عقرب ها را در کجا پیدا کنیم؟

اکثر عقرب ها شبگرد هستند. آنها در طول روز پنهان می شوند. برخی از گونه های عقرب زیر سنگ ها و دیگر مکان های مناسب روی زمین مخفی می شوند. برخی دیگر در درز و شکاف های سنگ ها، درختان، دیوار خانه ها و غیره از دید ما و سایر دشمنانشان خود را پنهان می کنند. برخی از گونه های عقرب ترجیح می دهند زیر پوست درختان پیر و مرده پنهان شوند. در نهایت، بسیاری از گونه ها حفره های خود را در بستر زمین ایجاد می کنند.

چهار. عقرب ها معمولا چه اندازه ای دارند؟

عقرب ها اندازه های مختلفی دارند. بلندترین عقرب احتمالاً Hadogenes troglodytes است که در آفریقای جنوبی مشاهده شده است. طول این عقرب به بیش از ۲۱ سانتیمتر نیز می رسد.

از نظر وزنی نیز عقربی به نام Pandinus imperatur وجود دارد که وزن آن در ماده های بالغ این گونه به بالای ۵۰ گرم نیز می رسد.

کوچکترین عقرب ها نیز در جنس Microtityus مشاهده می شوند. طول این عقرب ها در بالغین آنها تنها به ۱۲ میلیمتر می رسد.

به طور کلی اکثر گونه های عقرب اندازه ای بین ۴ تا ۱۲ سانتیمتر دارند.

پنج. عقرب ها چقدر عمر می کنند؟

عقرب ها در مقایسه با سایر بی مهرگان عمری طولانی و غیر معمولی دارند. اکثر عقرب ها در عرض ۱ تا ۳ سال به بلوغ می رسند. در برخی گونه های حتی این زمان طولانی تر خواهد بود.

عقرب ها حدود ۱ تا ۳ سال نیز در بزرگسالی زندگی می کنند. این بدان معنی است که عقرب ها می توانند ۶ سال زنده بمانند، اما مطالعات کمی در مورد طول عمر آنها وجود دارد. برخی از گونه های عقرب بدون شک می توانند حتی بیش از ۶ سال نیز زنده بمانند.

توجه به این نکته مهم است که رشد در عقرب ها مانند بسیاری دیگر از موجودات به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی نظیر دما، دسترسی به غذا، تولید مثل، استرس و غیره. عقرب ها در اسارت طول عمر طولانی تری دارند. ماده ها نیز بیشتر از نرها عمر می کنند.

شش. آیا همه عقرب ها سمی هستند؟

همه عقرب ها دارای سم هستند، اما تنها تعداد کمی از آنها می توانند باعث عوارض جدی مانند مرگ در انسان شوند. اکثر عقرب ها فقط برای طعمه هایشان خطرناک هستند.

هفت. آیا این درست است که عقرب های بزرگتر، خطرناک تر هستند؟

خیر. بزرگترین عقرب های جهان معمولاً برای انسان کاملاً بی خطر هستند و به جای نیش و یا سم از انبرهای خود به عنوان وسیله دفاعی استفاده می کنند. طول عقرب های با سم  خطرناک و کشنده معمولا کمتر از ۱۰ سانتیمتر است. (به استثنای یک جفت پارابوتوس از آفریقای جنوبی که طول آنها بیشتر از ۱۰ سانتیمتر است).

هشت. چگونه می توان عقرب های خطرناک را تشخیص داد؟

در وهاه اول باید بدانید که تحت هیچ شرایطی عقرب را لمس نکنید. اما برای تشخیص عقرب های خطرناک از گونه های بی خطر می توان از یک قانون کلی استفاده کرد. عقرب هایی که چنگال های بزرگ و قدرتمند دارند، عمدتاً بی خطر هستند بجز عقرب Hemiscorpius lepturus که یک استثنا در این مورد محسوب می شود.

در حالی که گونه‌هایی با چنگال‌های نازک و باریک ممکن است خطرناک باشند. لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از گونه های با چنگال های باریک نیز بی ضرر هستند، اما برای جدا کردن گونه های خطرناک از بی ضرر به تجربه نیاز دارید. بنابراین بهتر است گونه هایی با پنجه های باریک را به عنوان موجودات خطرناک احتمالی در نظر بگیرید.

نه. آیا عقرب ها می توانند از سطوح صاف بالا بروند؟

عقرب توانایی بالا رفتن از سطوح صاف مانند شیشه، فلزات صاف، اکریلیک صاف، چینی و غیره را ندارد.

ده. چه چیزی به سرعت منجر به مرگ عقرب ها می شود؟

بجز سمومی که برای کشتن عقرب ها تولید شده اند، اسید بوریک توانایی از بین بردن عقرب ها را دارد. بوراکس ماده ای طبیعی است که می‌توان آن را در محل عبور عقرب ها در خانه اسپری کرد تا در نهایت آنها را از بین ببرد. این فرآیند نسبتاً کند است زیرا این ماده شیمیایی بدن عقرب ها را دچار دهیدراتاسیون می کند. از آنجایی که این پروسه ممکن است کمی طولانی باشد باید مراقب باشید زیرا عقرب در این مدت نیز همچنان می تواند نیش بزند و خطرناک محسوب می شود.

یازده. دلایل جذب عقرب به خانه ها چیست؟

  • رطوبت و آب

عقرب ها می توانند چندین ماه بدون غذا بمانند. اما نبود منبع ثابت آب می تواند برای آنها کشنده باشد. به قسمت های مختلف خانه نگاه کنید. نشتی آب و یا وجود آب های راکد در خانه یا حیاط می تواند برای عقرب ها یک کارت دعوت اختصاصی باشد!

  • غذا

عقرب ها گوشتخوار هستند و از حشرات تغذیه می کنند. اگر حشرات دیگری از جمله سوسک، عنکبوت و مورچه در خانه شما وجود داشته باشند، پس منبع غذایی کافی برای عقرب ها نیز در دسترس خواهد بود. موریانه ها نیز عقرب ها را جذب می کنند.

  • منافذ و راه های ورودی عقرب به خانه

به عنوان یک قانون کلی، هر شکافی به ضخامت یک کارت اعتباری یا بزرگتر به اندازه کافی بزرگ است که یک عقرب بتواند در آن بخزد. این فکر بسیار ترسناک است. آنها می توانند از منافذ موجود در فونداسیون خانه ها، درب ها، پنجره ها و حتی پشت بام ها وارد شوند. هنگامی که دما در روز شروع به افزایش می کند، انگیزه بیشتری برای یافتن یک نقطه خنک و سایه دار در قسمتی از خانه دارند.

دوازده. چگونه از خانه خود در برابر عقرب محافظت کنیم؟

درز ها و شکاف ها را مسدود کنید، به خصوص در اطراف درب ها و پنجره ها که عقرب ها در این شرایط و  از یک درز باریک نیز به خانه دسترسی پیدا کنند. کابینت ها، کمدها و سایر مکان های تاریک را به طور منظم بررسی کنید. زباله ها و توده های چوب را از محیط خانه خود دور کنید.

سیزده. آیا مشاهده یک عقرب در خانه به معنای وجود عقرب های بیشتر است؟

اگر یک عقرب در اطراف خانه خود دیدید، به احتمال زیاد بیش از یک عقرب وجود دارد. آنها طبیعتاً موجوداتی هستند که پس از یافتن مکانی مناسب تمایل دارند در آن ساکن شوند. اگر آنها در محیط اطراف خود راحت باشند، ترک کردن آن مکان توسط آنها مدت زمان زیادی طول می کشد.

چهارده. در چه زمانی از سال عقرب ها فعالیت بیشتری دارند؟

عقرب ها در دو فصل یعنی ابتدای تابستان و انتهای پاییز بیش از سایر فصول در خانه ها مشاهده می شوند. در این فصول بیش از پیش مراقب باشید. سمپاشی خانه در این فصول می تواند شما را از شر نیش عقرب نجات دهد.

پانزده. آیا درزبندی پنجره، درب ها و سایر شکاف ها ما را در برابر عقرب ها ایمن می کند؟

از آنجایی که عقرب ها با وجود پوسته سختی که دارند می توانند از باریک ترین درزها عبور کنند، درزگیری می تواند از ورود عقرب ها به خانه جلوگیری کند.